Regulamin
Regulamin Sekcji Młodzieżowej Partii Nowa Nadzieja „Młodzi dla Wolności”
I. Postanowienia ogólne
§ 1
Regulamin Sekcji Młodzieżowej „Młodzi dla Wolności” – zwany dalej Regulaminem - oraz zmiany w nim dokonywane uchwalane są przez Prezydium Zarządu Krajowego Partii Nowa Nadzieja.
II. Umocowanie prawne
§ 2
- Sekcja Młodzieżowa „Młodzi dla Wolności” (dalej: Sekcja) – działa na podstawie uchwały Prezydium Zarządu Krajowego Partii Nowa Nadzieja z dn. 10.11.2019 i zgodnie z § 42 pkt 4 Statutu Partii politycznej „Nowa Nadzieja” (dalej: Partia).
- Sekcja działa w ramach Partii.
III. Cel powstania i działania
§ 3
- Celem działania Sekcji jest prowadzenie działań Partii w których uczestniczą młodzi członkowie i sympatycy Partii, a w szczególności formowanie intelektualne oraz organizacyjne młodych Polaków gotowych wziąć czynny udział w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym Polski w duchu wartości na rzecz których działa Partia.
- Narzędziami do osiągnięcia powyższych celów są przede wszystkim: ujęcie w formy organizacyjne młodzieży utożsamiającej się z Celami, Deklaracją Ideową i Programem Partii; zdobywanie oraz propagowanie wiedzy i umiejętności potrzebnych w sprawowaniu funkcji publicznych i zawodowych w społeczeństwie; kultywowanie wartości wypływających z norm i zasad cywilizacji łacińskiej i polskiej tradycji.
- Działania organizacyjne nastawione są na uczciwe, przemyślane i skuteczne pozyskiwanie poparcia dla poglądów oraz projektów ustaw przedstawianych przez Partię, a także wszelkich podejmowanych przez nią inicjatyw w wymiarze lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
- Władze Sekcji każdego szczebla dbają o to, by jej członkowie wstępowali do Partii.
IV. Członkostwo
§ 4
- Członkiem Sekcji może być każda osoba w wieku od 15 do 26 lat, która wypełniła deklarację członkowską i została przyjęta w poczet Członków Sekcji przez Prezesa Zarządu Okręgu Sekcji, jego zastępcę lub członka Zarządu Krajowego Sekcji.
- Członkowie mają obowiązek przestrzegania postanowień Regulaminu Sekcji, a także aktywnego udziału w jej działalności.
- Każdy członek Sekcji należy do określonego Okręgu wybranego przez niego, przy czym członek może należeć tylko do jednego Okręgu.
- Członkowie mogą należeć do Kół Sekcji, przy czym można należeć tylko do jednego Koła.
- Wymagane jest, by Członkowie reprezentowali Sekcję, a w swym postępowaniu kierowali się koleżeństwem, honorem oraz szacunkiem wobec wartości cywilizacji łacińskiej i polskiej tradycji.
- Członek Sekcji może być jednocześnie członkiem Partii.
- Członkostwo w Sekcji jest dobrowolne i nieodpłatne.
§ 5
- O przyjęciu lub odmowie przyjęcia do Sekcji decyduje właściwy miejscowo Prezes Zarządu Okręgu Sekcji lub jego zastępca w drodze uchwały podjętej w ciągu 14 dni od dnia złożenia deklaracji, o której mowa w § 4 pkt. 1 Regulaminu Sekcji. Uchwałę wraz z innymi dokumentami przekazuje się niezwłocznie Sekretarzowi Okręgowemu Sekcji w celu ich archiwizowania. Następnie Prezes lub wyznaczony przez niego członek Zarządu Okręgu Sekcji dokonuje wpisu nowo przyjętego członka do centralnego rejestru członków. Uchwałę wraz z kopią innych dokumentów Sekretarz Okręgu Sekcji, w terminie 14 dni od podjęcia uchwały, przesyła do Sekretarza Krajowego Sekcji. W przypadku niepowołania Sekretarza Okręgu Sekcji, Prezes Zarządu Okręgu Sekcji dokonuje w/w czynności samodzielnie. Decyzję o przyjęciu do Sekcji może także podjąć Członek Zarządu Krajowego Sekcji, w oparciu o w/w zasady.
- Odpis uchwały, o której mowa w ust. 1 doręcza się kandydatowi na członka Sekcji w ciągu 14 dni od jej podjęcia. W uchwale o przyjęciu do Sekcji określa się także przynależność członka do właściwego terytorialnie Okręgu Sekcji.
- W przypadku podjęcia przez Zarząd Okręgu Sekcji uchwały odmownej albo niepodjęcia jej we wskazanym w ust. 1 terminie kandydatowi przysługuje odwołanie bezpośrednio do Zarządu Krajowego Sekcji w terminie 14 dni od doręczenia mu odpisu uchwały albo upływu terminu na podjęcie uchwały.
- Sekretarz Krajowy Sekcji gromadzi dokumentację osobową i prowadzi centralny rejestr członków Sekcji, pełniąc funkcję administratora danych, o którym mowa w odrębnych przepisach powszechnie obowiązującego prawa.
§ 6
- Każdy członek Sekcji może zostać ukarany karą dyscyplinarną za nieprzestrzeganie postanowień Regulaminu, i uchwał wydanych na jego podstawie, a także za postępowanie sprzeczne z programem Partii lub za innego rodzaju działania na szkodę Partii lub Sekcji, zwane deliktami dyscyplinarnymi.
- Ukarać członka Sekcji za popełnienie deliktu dyscyplinarnego mogą:
- Wobec członka Sekcji mogą zostać zastosowane następujące kary dyscyplinarne:
- Kary dyscyplinarne wymierzane są w drodze postanowienia Zarządu właściwej jednostki organizacyjnej Sekcji.
- Kara dyscyplinarna zawieszenia w prawach członka Sekcji na okres do 2 lat wymierzona ostatecznym postanowieniem Zarządu Krajowego Sekcji powoduje utratę pełnionych w Sekcji funkcji.
§ 7 Utrata członkostwa w Sekcji następuje w wyniku:
- Decyzji Zarządu Okręgu Sekcji o skreśleniu z listy członków, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt. 5, od której przysługuje odwołanie do Zarządu Krajowego Sekcji, rozpatrywane w terminie 14 dni kalendarzowych,
- Decyzji Zarządu Krajowego Sekcji o skreśleniu z listy członków, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt. 5,
- Złożenia przez Członka pisemnej rezygnacji na ręce Zarządu Okręgu Sekcji lub Zarządu Krajowego Sekcji,
- Decyzji Prezesa Regionu Partii podejmowanej na wniosek Prezesa Zarządu Okręgu Partii,
- Usunięcia z Partii, o ile Członek Sekcji był członkiem Partii.
V. Struktura organizacyjna
REGIONY
§ 8
- Nadrzędną jednostką organizacyjną Sekcji jest Region Sekcji, który odpowiada Regionom przyjętym w statucie Partii.
- Regiony Sekcji tworzy i znosi oraz zmienia ich zakres terytorialny Zarząd Krajowy Sekcji.
§ 9
Organem Regionu Sekcji jest Prezes Regionu Sekcji powoływany przez Prezesa Sekcji.
§ 10
Prezes Regionu Sekcji:
- Odpowiada za funkcjonowanie Regionu Sekcji na danym terenie oraz za stały kontakt i współpracę z właściwym terytorialnie Zarządem Regionu Partii, Zarządami Okręgów Sekcji oraz Zarządem Krajowym Sekcji.
- Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Sekcji oraz Zarządem Krajowym.
- Nadzoruje tworzenie struktur powołując prezesów okręgów.
- Nadzoruje weryfikację kandydatów na członków sekcji z zastrzeżeniem, że deklaracje powinny być rozpatrywany maksymalnie po upływie 30 dni od złożenia.
OKRĘGI
§ 11
- Podstawową jednostką organizacyjną Sekcji jest Okręg odpowiadający terytorialnie okręgowi wyborczemu w wyborach do Sejmu.
- Okręgi tworzy i znosi oraz zmienia ich zakres terytorialny Zarząd Krajowy Sekcji.
§ 12Organami Okręgu Sekcji są:
- Prezes Zarządu Okręgu Sekcji
- Zarząd Okręgu Sekcji – w skład którego wchodzą Prezes Zarządu Okręgu Sekcji oraz dobrani przez niego Sekretarz i dwóch Wiceprezesów
- Zebranie Członków Okręgu Sekcji – w skład którego wchodzą wszyscy członkowie Okręgu.
§ 13
Zebranie Członków Okręgu Sekcji ma charakter doradczy. Podczas obrad Prezes przedstawia wizję działania na najbliższy rok oraz składa sprawozdanie z dotychczasowej działalności Sekcji w Okręgu.
§ 14
- Prezes Zarządu Okręgu Sekcji:
- Zarząd Okręgu Sekcji wykonuje kompetencje określone Regulaminem, a także wydanymi na jego podstawie uchwałami.
- Wiceprezes Zarządu Okręgu Sekcji:
- Sekretarz Okręgu Sekcji:
§ 15
- Prezes Zarządu Okręgu Sekcji powoływany jest przez Zarząd Krajowy Sekcji na wniosek Prezesa Regionu Sekcji w konsultacji z Prezesem Zarządu Okręgu Partii lub przez samego Prezesa Zarządu Okręgu Partii w drodze uchwały.
- Prezesa Zarządu Okręgu Sekcji odwołuje Zarząd Krajowy Sekcji na wniosek Prezesa Regionu Sekcji w drodze uchwały lub Prezes Regionu Partii na wniosek Prezesa właściwego terenowo Okręgu Partii.
KOŁA
§ 16
- Na terenie Okręgów Sekcji mogą być tworzone Koła Sekcji odpowiadające terytorialnie gminom lub grupom gmin.
- Koło Sekcji oraz Prezesa Koła Sekcji powołuje oraz znosi Prezes Zarządu Okręgu Sekcji, po uprzednim poinformowaniu Prezesa Zarządu właściwego terenowo Okręgu Partii, Prezesa Regionu Sekcji oraz Sekretarza Zarządu Krajowego Sekcji.
- Koło Sekcji liczy co najmniej 3 członków.
§ 17
- Koła Sekcji podlegają Prezesom Zarządów Okręgów Sekcji na terenie których działają i Zarządowi Krajowemu Sekcji.
- W jednej gminie może funkcjonować tylko jedno Koło Sekcji, z zastrzeżeniem ust. 3.
- Na potrzeby tworzenia Kół Sekcji dzielnice m. st. Warszawy i (za zgodą Zarządu Krajowego Sekcji na wniosek Prezesa Zarządu Okręgu Sekcji) innych metropolii traktuje się jak gminy.
§ 18
- Prezes Koła Sekcji:
- Sekretarz Koła Sekcji:
- Wiceprezesi Koła Sekcji wspierają Prezesa Koła Sekcji w wykonywaniu jego obowiązków wynikających z regulaminu i uchwał podjętych przez organy Sekcji.
§ 18a
- Prezes Koła Sekcji w przypadku, gdy Koło liczy co najmniej 5 członków, może powołać w drodze uchwały, po konsultacji z Prezesem Zarządu Okręgu Sekcji, Sekretarza Koła Sekcji.
- Prezes Koła Sekcji w przypadku, gdy koło liczy co najmniej 10 członków, może powołać w drodze uchwały, po konsultacji z Prezesem Zarządu Okręgu Partii Wiceprezesa Koła Sekcji.
- Prezes Koła Sekcji w przypadku, gdy koło liczy co najmniej 25 członków, może powołać w drodze uchwały, po konsultacji z Prezesem Zarządu Okręgu Partii kolejnego Wiceprezesa Koła Sekcji.
§ 19
Rezygnacja z pełnionych funkcji w Okręgu lub Kole Sekcji musi być złożona na piśmie na ręce Sekretarza Krajowego Sekcji.
VI. Władze krajowe
§ 20
Władzami Krajowymi Sekcji są: Prezes Sekcji oraz Zarząd Krajowy Sekcji.
PREZES SEKCJI
§ 21
Prezes Sekcji:
- Kieruje bieżącą działalnością Sekcji;
- Mianuje Koordynatorów projektów i zadań o charakterze ogólnopolskim;
- Powołuje i odwołuje członków Zarządu Krajowego Sekcji, a także Sekretarza Krajowego i Skarbnika Krajowego Sekcji;
- Zwołuje z własnej inicjatywy, nie rzadziej niż raz na rok, Zjazd Liderów Sekcji, a także proponuje porządek obrad, przewodniczy Zjazdowi Liderów Sekcji i kieruje jego pracami lub wyznacza spośród członków Zarządu osobę za to odpowiedzialną;
- W razie wystąpienia wakatów we władzach krajowych jak i lokalnych powołuje, spośród członków Sekcji, pełniących obowiązki do czasu uzupełnienia wakatów;
- Wykonuje kompetencje określone Regulaminem, a także wydanymi na jego podstawie uchwałami;
- Podejmuje decyzje w sprawach nieprzypisanych innym władzom Sekcji przez Regulamin;
- W celu zapewnienia kontaktu z mediami może powołać Rzecznika Prasowego Sekcji.
§ 22
Prezes Sekcji powoływany jest uchwałą Prezesa Partii.
ZARZĄD KRAJOWY SEKCJI
§ 23
- W skład Zarządu Krajowego Sekcji wchodzą: Prezes Sekcji, Sekretarz Krajowy Sekcji, Skarbnik Sekcji, do trzech Członków Zarządu Sekcji, Przewodniczący Rady Sekcji.
- W posiedzeniach Zarządu Krajowego Sekcji z głosem doradczym może uczestniczyć Rzecznik Prasowy Sekcji, a także zaproszeni przez Prezesa Sekcji goście.
- Posiedzenia Zarządu Krajowego Sekcji zwołuje Prezes Sekcji w miarę potrzeby, jednakże nie rzadziej niż raz na miesiąc.
- Zarząd Krajowy Sekcji wykonuje kompetencje określone Regulaminem, a także wydanymi na jego podstawie uchwałami, w szczególności:
- Sekretarz Krajowy Sekcji:
- Skarbnik Krajowy Sekcji wykonuje kompetencje określone Regulaminem, a także wydanymi na jego podstawie uchwałami, w szczególności zapewnia gromadzenie sprawozdań z działalności finansowej Sekcji oraz przekazuje je Komisji Rewizyjnej. Współpracuje również ze Skarbnikiem Partii w sprawach dot. budżetu Sekcji.
ZJAZD LIDERÓW SEKCJI
§ 24
- Zjazd Liderów Sekcji zwołuje Prezes Sekcji zgodnie z § 21 pkt. 4.
- Do udziału w Zjeździe Liderów Sekcji uprawnieni są członkowie Zarządu Krajowego Sekcji, Prezesi Regionów, Okręgów Sekcji, Rzecznik Prasowy Sekcji oraz zaproszeni przez Prezesa goście.
- Zjazd Liderów ma charakter doradczy i ma na celu ustalenie planu działania na następny rok.
- Podczas obrad Prezes Sekcji przedstawia wizję działania na najbliższy rok oraz składa sprawozdanie z dotychczasowej działalności Sekcji.
VII. Postanowienia końcowe
§ 25
Prezes Regionu Okręgu Sekcji zobowiązany jest na życzenie Zarządu Krajowego Sekcji przedstawić pełny raport z bieżącej i planowanej działalności Okręgu Sekcji. Planowane przejawy aktywności publicznej Sekcji powinny być każdorazowo przedstawiane Prezesowi odpowiedniego Okręgu Partii oraz przez niego zatwierdzane.
§ 26
W Okręgu Sekcji, gdzie powołanie Prezesa Zarządu Okręgu jest niemożliwe, jego obowiązki pełni Prezes Regionu, pod który podlega dany Okręg, do czasu powołania Prezesa Zarządu w danym Okręgu.